امروز: پنجشنبه, ۲۸ تیر ۱۴۰۳ / بعد از ظهر / | برابر با: الخميس 12 محرم 1446 | 2024-07-18
کد خبر: 277665 |
تاریخ انتشار : 17 اردیبهشت 1398 - 7:37 | ارسال توسط :
0
1
ارسال به دوستان
پ

به گزارش مجله سرگرمی صلح خبر دانستنی‌های جالب و اشتهاآور درباره اسپاگتی پایگاه فرارو: اسپاگتی میلیارد‌ها طرفدار در سراسر جهان دارد. اما چند نفر از آن‌ها می‌دانند از چه زمانی تولید آن آغاز شده؟ اگر اطلاعات زیر باعث نشود که شما بنشینید و یک بشقاب ماکارونی بخورید، معلوم می‌شود هوس هیچ چیز دیگری را هم […]

به گزارش مجله سرگرمی صلح خبر

دانستنی‌های جالب و اشتهاآور درباره اسپاگتی

پایگاه فرارو: اسپاگتی میلیارد‌ها طرفدار در سراسر جهان دارد. اما چند نفر از آن‌ها می‌دانند از چه زمانی تولید آن آغاز شده؟ اگر اطلاعات زیر باعث نشود که شما بنشینید و یک بشقاب ماکارونی بخورید، معلوم می‌شود هوس هیچ چیز دیگری را هم نخواهید کرد.

۱– اسپاگتی حدود هزار سال قبل تولید شد

 
دانستنی‌های جالب و اشتهاآور درباره اسپاگتی
اسپاگتی نزدیک به یک هزار سال قبل و به عنوان بخشی از تهاجم فرهنگی و مذهبی به اروپا آمد. در سال ۸۲۷ میلادی به دنبال اشغال جزیره سیسیل توسط مسلمانان، آنان علاوه بر بادام و لیمو، گندم را هم از آفریقای شمالی به سیسیل آوردند. مقدار پروتئین این گندم‌ها تا آن حد زیاد بود که می‌شد پاستایی که قابل خشک کردن و ذخیره کردن است از آن تهیه کرد.

اولین مدرک تولید اسپاگتی در خاک ایتالیا در نوشته‌های یک جغرافیدان عرب در اواسط قرن دوازده میلادی دیده می‌شود. او به بسیاری از محموله‌های اسپاگتی اشاره می‌کند که در محلی در پالرمو در سیسیل که حالا یک کارواش است، تولید می‌شود.


۲-وجه تسمیه اسپاگتی به شکلش برمی گردد

اسپاگتی اسم جمع کلمه ایتالیایی “اسپاگتو” است که از لغت “اسپاگو” به معنی رشته یا نخ یا ریسمان گرفته شده.


۳-اسپاگتی ساده‌ترین شکل پاستاست که در مقیاس انبوه تهیه می‌شود

 
دانستنی‌های جالب و اشتهاآور درباره اسپاگتی
قدیمی‌ترین و بزرگترین کارخانه پاستا سازی جهان کارخانه باریلاست که در پارما در شمال ایتالیا قرار دارد. در این جا آرد گندم خشک و سخت را به ۱۵۰ شکل مختلف پاستا تبدیل می‌کنند. اسپاگتی ساده‌ترین شکل پاستا است که در مقیاس تجارتی تهیه می‌شود و طول رشته‌های اسپاگتی که خانواده باریلا هر روز تولید می‌کنند به کیلومتر‌ها می‌رسد.


۴- نباید اسپاگتی را با اسپاگتونی یا اسپاگتینی اشتباه کرد

اسپاگتونی نوع کلفت‌تر اسپاگتی است که پخته شدنش زمان بیشتری می‌برد و اسپاگتینی نوع نازک‌تراست که در نتیجه در مدت زمان کمتری پخته می‌شود. رشته‌های کاپلینی حتی از اسپاگتینی هم نازک‌تر است و قطر آن در حدود ۰.۸۵ تا ۰.۹۲ میلی‌متر است. حتی رشته‌های نازک‌تری هم به اسم “موی فرشته” (کاپلینی) وجود دارد. این نوع اسپاگتی به صورت رشته‌ای نیست و غالبا آن را به شکل آشیانه پرنده درست می‌کنند.


۵-در گذشته، رشته‌های اسپاگتی به مراتب درازتر بود

 
دانستنی‌های جالب و اشتهاآور درباره اسپاگتی
در ابتدا درازای بیشتر رشته‌های اسپاگتی نزدیک ۵۰ سانتیمتر بود. در نیمه قرن بیستم بود که رشته اسپاگتی‌هایی که طولشان کمتر بود بیشتر طرفدار پیدا کرد. امروزه اندازه معمول رشته‌های اسپاگتی بین ۲۵ تا ۳۰ سانتیمتر است.


۶-اسپاگتی بولونز، در حقیقت اختراع انگلیسی‌هاست

بدون شک الهام بخش اسپاگتی بولونز، نوعی ماکارونی با سُس مخصوص است که غذای سنتی ناحیه بولونی ایتالیاست. ولی در دهه ۱۹۵۰ انگلیسی‌ها ساختن اسپاگتی بولونز خودشان را شروع کردند. آنچه که انگلیسی‌ها به اسم “اسپاگ بُل” می‌شناسند و بسیار دوست دارند، در بریتانیای پس از جنگ و با موج تازه مهاجران ظاهر شد. یک دستور طبخ اسپاگتی بولونز پرطرفدار در کتاب “آشپزی ایتالیایی” که الیزابت دیوید، در سال ۱۹۵۴ نوشته دیده می‌شود. مواد لازم برای تهیه این سُس، رُب گوجه فرنگی، گوشت چرخ کرده گاو، قارچ و پیاز است.

روبرتو، سرآشپز رستوران معروف ایتالیایی ریور کافه در لندن، می‌گوید: “اگر به ایتالیا بروید نمی‌توانید اسپاگتی بولونز پیدا کنید. در آنجا وجود ندارد. این یک خوراک انگلیسی است. “


۷-اگر دنبال یک غذای سنتی ایتالیایی هستید سراغ اسپاگتی کاربونارا بروید

 
دانستنی‌های جالب و اشتهاآور درباره اسپاگتی
ممکن است در ایتالیا نتوانید اسپاگتی بولونز پیدا کنید، ولی غذای بسیاری از ایتالیایی‌ها پاستاست.

اسپاگتی که سُس آن مخلوط سیر و روغن زیتون است یک پاستای سنتی ناپل است. اسپاگتی آلا پوتانسکا، با سُسی که از گوجه فرنگی، زیتون، کبر (کیپر) و سیر است، تهیه می‌شود. یک سُس دیگر اسپاگتی با صدف پخته می‌شود و البته اسپاگتی کاربونا که مورد علاقه بریتانیایی‌هاست. مواد اولیه این سُس که مخصوص رُم است، تخم مرغ، پنیر سفت و گوشت دودی شکم خوک است.


۸-برای این که رشته‌های اسپاگتی به هم نچسبد آن را هم بزنید

راه پختن اسپاگتی این است که آن را در یک دیگ آبجوش نمکدار بریزید و هم بزنید و بعد بگذارید ۱۰ تا ۱۲ دقیقه آرام آرام بپزد. بیشتر ایتالیایی‌ها می‌گویند شوری آب اسپاگتی باید به اندازه نمک آب دریا باشد، به همین جهت ازاین که یک قاشق غذاخوری پُر نمک به آب اسپاگتی اضافه کنید ترسی نداشته باشید.

نکته مهمتر این است که انتظار نداشته باشید اضافه کردن روغن، مانع به هم چسبیدن رشته‌های اسپاگتی شود. این روغن فقط روی سطح آب می‌ماند. راه جلوگیری از چسبیدن رشته‌ها تنها هم زدن آن است. موقعی که شما اسپاگتی را به آب در حال جوشیدن اضافه می‌کنید بلافاصله نشاسته‌اش خارج می‌شود که سبب می‌شود سطح پاستا چسبناک شود. هم زدن پاستا سبب می‌شود رشته‌ها به هم نچسبند؛ تا زمانی که پختن پاستا ادامه دارد نشاسته آن داخل آب می‌شود.


۹-بزرگترین پرس غذای اسپاگتی در یک استخر شنا سرو شد

 
دانستنی‌های جالب و اشتهاآور درباره اسپاگتی
رکورد بزرگترین پرس اسپاگتی را رستوران بوکا دی بپو، در کالیفرنیا شکسته است. در مارس سال ۲۰۱۰، صاحبان این رستوران یک استخر شنا را با بیش از ۶ هزار و ۲۵۱ کیلو پاستا و ۱۰ گالن سُس مارینارا، پُر کردند.


۱۰-اسپاگتی سوژه یک شوخی مشهور تلویزیونی بوده

در سال ۱۹۵۷برنامه پانورامای بی‌بی‌سی برای دروغ روز اول آوریل، برنامه‌ای در باره کشت اسپاگتی در سوئیس پخش کرد.

از آنجا که در آن موقع اسپاگتی هنوز یک غذای نسبتا ناشناخته و خارجی در بریتانیا محسوب می‌شد، مجریان برنامه توانستند بسیاری از بینندگان را متقاعد کنند که اسپاگتی روی درخت می‌روید و یخبندان می‌تواند طعم آن را خراب کند و این که رشته‌های اسپاگتی همیشه به یک اندازه رشد می‌کنند.

منبع : Bartarinha

اگر فیلم یا فیلم یا تصاویری دارید که تمایل دارید با دیگران به اشتراک بگذارید، از بخش خبرنگاران صلح خبر برای ما ارسال نمایید. تا پس از بررسی در مجله مدیا صلح خبر منتشر گردد.

اگر تمایل داشته باشید با نام شما منتشر خواهد شد. البته در ارسال تصاویر و فیلم ها و فیلم های خودتان، قوانین و عرف را رعایت نمایید تا قابلیت پخش داشته باشند.

خبرنگار صلح خبرموسسه صلح خبر

منبع خبر ( ) است و صلح خبر | پایگاه اخبار صلح ایران در قبال محتوای آن هیچ مسئولیتی ندارد. چنانچه محتوا را شایسته تذکر میدانید، خواهشمند است کد خبر را به شماره 300078  پیامک بفرمایید.
لینک کوتاه خبر:
×
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسطصلح خبر | پایگاه اخبار صلح ایران در وب سایت منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
  • لطفا از تایپ فینگلیش بپرهیزید. در غیر اینصورت دیدگاه شما منتشر نخواهد شد.
  • نظرات و تجربیات شما

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

    نظرتان را بیان کنید