امروز: چهارشنبه, ۸ تیر ۱۴۰۱ / قبل از ظهر / | برابر با: الأربعاء 30 ذو القعدة 1443 | 2022-06-29
کد خبر: 473129 |
تاریخ انتشار : 02 تیر 1401 - 0:32 | ارسال توسط :
0
1
ارسال به دوستان
پ

صلح خبر/کهگیلویه و بویراحمد رئیس کل دادگستری استان کهگیلویه و بویراحمد گفت: از انحراف ۷۳۰ میلیارد ریالی در تسهیلات بانکی جلوگیری شد. حسن نگین تاجی روز چهارشنبه یکم تیرماه ۱۴۰۱ در نشست خبری با خبرنگاران افزود: تحول در هر حوزه اجتماعی، اقتصادی و حوزه قضایی زمانی محقق می شود که برای مردم قابل لمس باشد. […]

صلح خبر/کهگیلویه و بویراحمد رئیس کل دادگستری استان کهگیلویه و بویراحمد گفت: از انحراف ۷۳۰ میلیارد ریالی در تسهیلات بانکی جلوگیری شد.

حسن نگین تاجی روز چهارشنبه یکم تیرماه ۱۴۰۱ در نشست خبری با خبرنگاران افزود: تحول در هر حوزه اجتماعی، اقتصادی و حوزه قضایی زمانی محقق می شود که برای مردم قابل لمس باشد. این موضوع شعاری و تبلیغاتی نیست زمانی می توانیم این ادعا را داشته باشیم که مردم از دستگاه قضایی رضایت داشته باشند.
وی اظهارکرد: حاصل جلسات متعدد کارشناسی که این ماموریت در سند تحول به آن پرداخته است که ریاست قوه قضائیه موضوعات این مسئله را در ۱۵ محور اساسی و برنامه عملیاتی تشریح و به همه استان‌ها ابلاغ نمود.
رئیس کل دادگستری کهگیلویه و بویراحمد به مهم‌ترین موضوعات تعالی و تحول در حوزه قضائی اشاره و خاطرنشان کرد: حل و فصل دعاوی، صلح و سازش پیشگیری از وقوع جرم و برخورد قاطع با بسترهای فساد و حمایت قضایی از تولید و جلوگیری از تضییع حقوق بیت المال عنوان کرد.
وی تصریح کرد: ورودی پرونده‌ها به هر شعبه دادسرا یا دادگاه ها در استان را ۲۰۰ تا ۳۰۰ پرونده در ماه عنوان کرد و گفت: اطاله دادرسی و کیفیت دادرسی از چالش‌های دستگاه قضا بوده و از عوامل اطاله دادرسی تعداد ورودی پرونده‌ها است و هرچه مشکلات اجتماعی و اقتصادی بیشتر شود سرریز آن در دادگاه‌ها حضور می‌یابد.
رئیس دستگاه قضا با اشاره به حاکمیت اخلاق در دادگاه های استان گفت: این موضوع نقطه موفقیت در استان شده است.
وی در خصوص مهمترین نکته بارز و با اهمیت سند تحول قضایی در استان ها اشاره کرد و افزود: بر اساس این سند اختیار به استان ها بر اساس توسعه یافتگی امکانات محرومیت برخورداری از امکانات واگذار شد که سند تحول را بومی سازی کنند.
 مقام ارشد قضایی استان در ادامه اظهار داشت: قوه قضائیه مظلوم است و مظلوم تر از آن، نداشتن نیروی انسانی در استان‌ ها می باشند که بودجه و امکانات لازم، در اختیارش نیست.
وی افزود : یکی از علت های اطاله دادرسی کثرت ورودی پرونده هاست، کیفیت رسیدگی در قوه قضاییه دغدغه ما در حوزه دادرسی نظام قضایی ایران است.
 رئیس کل دادگستری استان کهگیلویه و بویراحمد در بخش دیگری از سخنان خود به موضوع آموزش در دستگاه قضایی پرداخت و گفت : اعتقاد دارم حلقه مفقودی تحول در همه ی نظام های سیاسی، اقتصادی، اجتماعی و قضایی آموزش است.
دکتر نگین تاجی از ایجاد شورای راهبردی بین صاحب نظران، وکلا و حوزه قضا و اساتید دانشگاه ها خبر داد.
وی افزود: هر ماه برای وکلایی که پرونده آنها مشمول اطاله دادرسی شده است جلساتی برگزار می‌شود و از این نظرات استفاده می شود.
 دکتر نگین تاجی نسبت به موضوعات پیشگیری از جرائم گفت : از دادستان و معاون پیشگیری و اجتماعی از وقوع جرم تشکر می کنم که در هم در مقام قوه ی مجریه بوده اند و هم در مقام قوه قضاییه و در خصوص پیشگیری از وقوع جرم گام‌های بلندی را برداشتند .
وی به موضوع امنیت و نزاع هایی که مقطعی در استان در سال گذشته رخ داد گفت: در خصوص این نزاع ها بررسی کردیم هیچ کدام از آنها موضوع امنیتی نبود و اکثراً ناشی از اختلافات مالکیت در اراضی و اختلافات خانوادگی بود که خوشبختانه استان از لحاظ امنیتی در اوج قرار دارد و جزء امن ترین استان های کشور است.
 نگین تاجی افزود: به لحاظ فراوانی آمار نزاع ها در رتبه ۲۷ کشور قرار داریم یعنی اینکه استان ما از لحاظ امنیت جزء استان های برتر کشور است و آسیب‌های اجتماعی خطرناک بوده، اما از منظر رسانه‌ای و نمایش در فضای مجازی، بزرگ نمایی زیادی از آن می‌شود.
رئیس کل دادگستری استان کهگیلویه و بویراحمد در خصوص وجود نزاع ها در استان کهگیلویه و بویراحمد اشاره کرد و گفت: شما نباید تصور کنید نزاعی در جامعه به وجود نیاید، اکثر نزاع ها  ناشی از بیکاری، بالا رفتن سن ازدواج، اختلافات خانوادگی و اختلافات ملکی می باشد.
وی در خصوص برخورد با جرائم خشن تصریح کرد: از لحاظ بازداشت موقت در رتبه های یک تا سه کشوری هستیم و این نشان می‌دهد که برخورد قضایی با کسانی که بخواهند امنیت مردم را خدشه دار نمایند، به شدت و حدت انجام می شود.
قاضی القضات دادگستری استان کهگیلویه و بویراحمد با اظهار اینکه ۲۳ نهاد متولی امر پیشگیری از وقوع جرم هستند، بیان داشت: حذف پارکینگ خودرو در ساختمان سازی باعث افزایش سرقت از خودروها شده است.
وی هم افزایی را بین دستگاه ها برای ایجاد امنیت ضروری ارزیابی کرد و گفت: پلیس به تنهایی نمی تواند مراقب همه چیز باشد و ضروری است همه امنیت را رعایت کند مثلاً پلیس مگر می تواند مراقب همه ی کابل های برق باشد ، مگر چند نفر نیرو دارد، ضروری است این کابل ها به صورتی باشد که قابلیت سرقت نباشد.
رئیس کل دستگاه قضایی کهگیلویه و بویراحمد ایجاد امنیت را مستلزم همکاری همه دستگاه‌های اجرایی و نهادها و همچنین مشارکت مردم دانست و افزود: پلیس به تنهایی نمی‌تواند مراقب همه چیز باشد و محدودیت نیروی انسانی و امکانات دارد.
دکتر نگین تاجی در ادامه به برخورد با انحراف در تسهیلات بانکی در استان اشاره نمود و عنوان کرد: مبلغ ۷۳۰ میلیارد ریال در تسهیلات بانکی انحراف شده بود که تعداد زیادی از متخلفین به مراجع قضایی و هیئت‌های تخلفات ادارات و سازمان ها و بانک ها معرفی شده اند.
 نگین تاجی گفت: در حوزه منابع طبیعی و اراضی ملی همکاران قضایی رأی به رفع تصرف از ۵۰۰ هکتار از اراضی صادر کرده‌اند.
 وی افزود: در حال طراحی سامانه ای هستیم که احکامی که اراضی را ملی اعلام می نمایند در آن سامانه ثبت شود.
دکتر نگین تاجی گفت: ۱۶۰ هکتار رفع تصرف اراضی منابع طبیعی با حضور و نظارت دادگستری در استان انجام شده است.
رئیس کل دادگستری استان کهگیلویه و بویراحمداز انحراف در واگذاری برخی از اراضی ملی به اشخاص خبر داد و اظهار کرد: انحراف در قراردادهای واگذاری اراضی منابع طبیعی به اشخاص انجام گرفته بود که یک هزار هکتار فسخ قرارداد  شد.
به گزارش صلح خبر، نماینده عالی دستگاه قضایی در استان کهگیلویه و بویراحمد در پایان این نشست در خصوص اقدامات دستگاه قضایی در خصوص کارخانه قند یاسوج، بیان کرد: هر آنچه که باید در دستگاه قضایی انجام می‌داد، بیش از آن بوده که باید انجام می داد و اقدام به صدور رأی و تحویل کارخانه مزبور به بانک نموده است .
انتهای پیام

منبع خبر ( ) است و صلح خبر | پایگاه اخبار صلح ایران در قبال محتوای آن هیچ مسئولیتی ندارد. چنانچه محتوا را شایسته تذکر میدانید، خواهشمند است کد خبر را به شماره 210001010  پیامک بفرمایید.
لینک کوتاه خبر:
×
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسطصلح خبر | پایگاه اخبار صلح ایران در وب سایت منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
  • لطفا از تایپ فینگلیش بپرهیزید. در غیر اینصورت دیدگاه شما منتشر نخواهد شد.
  • نظرات و تجربیات شما

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

    نظرتان را بیان کنید