دوشنبه , ۱ آبان ۱۳۹۶ | ۰۲:۱۶ امکانات
خانه / وبگردی / کاخ سفید: به ایران باج ندادیم !
لایت گرام
کدخبر : 97026۹۵۰۵۱۵ ۱۳۹۵-۰۵-۱۵ - ۸:۴۹ ب.ظ

کاخ سفید: به ایران باج ندادیم !

کاخ سفید: به ایران باج ندادیم ! ماجرای 400میلیون دلار پرداخت به ایران

به گزارش گروه وبگردی پایگاه خبری صلح , وال استریت ژورنال در گزارش خود نوشت که آن پول نقد به صورت یورو، فرانک سوئیس و سایر ارزها در جعبه های چوبی جاسازی و با یک هواپیمای باربری بی‌نشان به ایران ارسال شد.

دولت باراک اوباما می‌گوید ۴۰۰ میلیون دلار پول نقدی که پس از آزادی زندانیان دوتابعیتی در ایران به جمهوری اسلامی پرداخت کرده، "باج" نبوده است.

آمریکا در واکنش به گزارش جزئیات ارسال وجه نقدی معادل ۴۰۰ میلیون دلار به ایران همزمان با آزادی پنج زندانی آمریکایی ایرانی‌تبار در تهران. گفته ارسال این وجوه بخشی از اختلاف مالی قدیمی میان دو کشور بر سر دارایی‌های بلوکه شده ایران در سال ۱۹۷۹ بوده است، و نباید آن را 'باج دادن' کاخ‌سفید برای آزادی زندانیان تفسیر کرد.

کاخ سفید: به ایران باج ندادیم !

گزارش صدای آمریکا

به گزارش صدای آمریکا، وزارت خارجه آمریکا روز هفدهم ژانویه از پرداخت مبلغ فوق به ایران خبر داد. یعنی یک روز پس از آن که چهار آمریکایی از زندان ایران آزاد شدند. و نفر پنجم نیز در حاشیه و در خارج از چارچوب طرح تبادل زندانیان ایرانی و آمریکایی آزاد شد. آمریکا هفت ایرانی را که به اتهام نقض تحریم های ایران بازداشت شده بودند آزاد کرد.

گزارش وال‌استریت‌ژورنال: حمل محرمانه 400 میلیون دلار به ایران

روزنامه وال استریت ژورنال روز سه‌شنبه به نقل از مقام‌هایی که نامشان فاش نشده گزارش داد آمریکا در ماه ژانویه همزمان با آزادی آمریکایی‌های زندانی در ایران معادل ۴۰۰ میلیون دلار پول نقد را به صورت محرمانه با هواپیما به این کشور فرستاده است.

کاخ سفید با رد این اتهام می‌گوید، این همزمانی "اتفاقی" بوده است.
کاخ سفید: به ایران باج ندادیم

به نوشته بی بی سی، اگر چه در گزارش وال استریت ژورنال هم از این پول به عنوان نخستین قسط از یک مبلغ ۱.۷ میلیارد دلاری از سوی دولت اوباما به ایران برای حل اختلافی بر سر عدم تحویل سلاح‌های سفارش داده شده از سوی حکومت پهلوی یاد شده، اما همزمانی ارسال این پول با آزادی جیسون رضاییان، گزارشگر آمریکایی-ایرانی روزنامه واشنگتن‌پست و چند زندانی دیگر آمریکایی-ایرانی، باعث شکل‌گیری گمانه‌زنی‌ها در مورد ارتباط این دو رویداد شده است.

وال استریت ژورنال در گزارش خود نوشت که آن پول نقد به صورت یورو، فرانک سوئیس و سایر ارزها در جعبه های چوبی جاسازی و با یک هواپیمای باربری بی‌نشان به ایران ارسال شد.
کاخ سفید: به ایران باج ندادیم

بنابر این گزارش این پول از بانک‌های مرکزی هلند و سوئیس برداشت شده بود.

علت پرداخت این مبلغ به سایر ارزها غیر از دلار این بود که براساس قوانین وقت آمریکا نمی‌شد با دلار با ایران معامله کرد.

مبلغ اصلی قرارداد تسلیحاتی ایران و آمریکا حدود ۴۰۰ میلیون دلار بود و پس از حدود ۳۷ سال از گذشت این پرونده مالی، دولت آمریکا موافقت کرده است که اصل این پول به همراه سود بانکی آن را که جمعا حدود یک میلیارد و ۷۰۰ میلیون دلار برآورد شده است به ایران پرداخت کند.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.